Ar visnopietnāko attieksmi pret piena zobiem

Ar visnopietnāko attieksmi pret piena zobiem.

Ko Jūs zināt par bērnu zobiem? Kāpēc ir tik svarīgi saglabāt piena zobus? Kādēļ vajadzīgi bērnu zobu kronīši un vietas noturētāji? Kāpēc jāveic profesionāla tīrīšana un jāhermetizē fisūras? Un kas ir fisūras*?

Vai mēs neesam Jūs pārāk nogurdinājuši ar jautājumiem? Parasti vecāku zināšanas par bērnu zobu ārstēšanas īpatnībām diemžēl ir minimālas.
Ar ko mūsu pieeja bērnu zobiem ir īpaša?
Mēs darām visu, kas mūsu spēkos, lai saglabātu piena zobus līdz to dabiskajam nomaiņas brīdim, kas sākas aptuveni 6-7 gadu vecumā un beidzas tikai 13-14 gadu vecumā. No piena zobu stāvokļa ir atkarīgs, cik līdzeni, veseli un skaisti izaugs pastāvīgie zobi.

Kāpēc ir svarīgi sargāt un savlaicīgi ārstēt piena zobus? (Daudzi domā: „Tie taču vienalga izkritīs…”)
Piena zobiņi ir ļoti svarīgi žokļu normālai attīstībai. Ja zobs tiek izrauts pārāk agri, zobi, kas izvietoti ap to, sāk mainīt savu atrašanās vietu, kā rezultātā pastāvīgais zobs izaugs ne tam paredzētajā vietā. Dēļ šīs nobīdes no normas, zobu rinda veidojas nelīdzena un sakodiens tiek deformēts.
Pastāvīgā zoba aizmetnis, kurš atrodas blakus bojātajam piena zobam, var nopietni ciest. Pastāvīgais zobs var izaugt izkropļots vai neizaugt vispār.

Ja mutē trūkst zobu, ir traucēta dikcija, jo mēlei runas laikā jāatspiežas pret zobiem. Ja to nav, tad bērns iemanās atbalstīt mēli, piemēram, pret aukslējām. Iemācīties to darīt citādi, kad būs izauguši pastāvīgie zobi, viņam būs sarežģīti.
Neizārstēts kariess ir infekciju perēklis. Patogēnās baktērijas — stafilokoki un streptokoki, kas mīt mutes dobumā, vājina imunitāti, vairo akūto respiratoro saslimšanu un iekšējo orgānu saslimšanu risku.
Zobi vajadzīgi barības sasmalcināšanai. Zobu neesamība sakošļāšanu padara nepietiekamu. Tas var izraisīt kuņģa un zarnu trakta problēmas.
Bērni ir jutīgi attiecībā uz savu ārējo izskatu. Viņiem patīk skaisti cilvēki. Pat pirmsskolas vecuma bērni, nerunājot nemaz par pusaudžiem, pārdzīvo par savām ārējā izskata nepilnībām, tajā skaitā arī sakodiena deformāciju vai nelīdzenu zobu rindu. Ja trūkst vairāku zobu, daži zobi ir melni, pastāvīgie zobi aug nelīdzeni, tad bērnam tas viss var kļūt par nopietnu psiholoģisku problēmu.

Pievērsiet īpašu uzmanību profilaksei
Mēs nepateiksim neko jaunu: nepieļaut slimības sākšanos joprojām ir vieglāk (un, protams, arī lētāk), nekā to ārstēt. Savlaicīgi profilaktiski pasākumi ir: fisūru* aizpildīšana, fluorēšana, profilaktiskā tīrīšana klīnikā un zobu tīrīšana mājās. Šīs darbības amazinās kariesa perēkļu skaitu vairākkārtīgi. Tā ir tīra patiesība!

*Fisūras ir dabiski padziļinājumi zoba kožamajā virsmā. Tās ir grūti iztīrīt ar zobu birsti (sevišķi bērnam), tāpēc tajās krājas zobu aplikums. Tā kā bērnu zobi izdīgst ar nenobriedušu, plānu emalju, tad ļoti drīz tādās aplikuma uzkrāšanās vietās sākas kariesa process. Lai aizsargātu pastāvīgo zobu fisūras, mēs aizpildām tās ar speciālu hermētiķi. Ir ļoti svarīgi nenokavēt kožamo zobu šķilšanās brīdi, jo tieši pirmajos mēnešos pēc izdīgšanas tie ir sevišķi vārīgi. Bērni šo procedūru uztver mierīgi — tā ir absolūti nesāpīga.